În data de 2 noiembrie a avut loc o ședință extraordinară de Consiliu local al municipiului Sighet, scrie sighet247.

Pe ordinea de zi au figurat trei proiecte de HCL:

1) proiect privind alegerea președintelui de ședință;
2) proiect privind alegerea Comisiei de validare și numărare a voturilor;
3) proiect privind organizarea comisiilor de specialitate ale Consiliului local.


Legat de primul proiect de pe ordinea de zi, consilierii au decis să păstreze vechiul sistem de alegere al președintelui de ședință, în sensul ca fiecare consilier să îndeplinească această funcție timp de câte o lună, prin rotație, în ordine alfabetică.

După acest prim proiect de pe ordinea de zi, consilierii și-au ales comisia de validare și numărare a voturilor pe întreg mandatul, formată din: Iuga Nicolae (Pro România)- președinte și încă patru membri: Petrovan Sorin (USR), Ștefanca Vasile (PSD), Tomșa Petru (PNL) și Grad Gheorghe (PMP).

Cel de-al treilea punct de pe ordinea de zi a fost cel care a iscat vii controverse: alegerea membrilor care vor compune cele cinci comisii de specialitate din cadrul Consiliului local. După îndelungi discuții și controverse, consilierii au trecut la vot secret cu privire la alegerea consilierilor care vor face parte din aceste comisii, dintre cei propuși.

Astfel, cele cinci comisii de specialitate au următoarea componență:

1) Comisia de buget-finanțe:

  • Iuga Nicolae (Pro România);
  • Tomșa Petru (PNL);
  • Petrovan Sorin Zaharia (USR);
  • Fellner Arthur (PLUS);
  • Rednic Petru (PSD).

2) Comisia de urbanism:

  • Mihali Gavrilă (Pro România);
  • Curmei Adriana (PSD);
  • Mircea Florin (PNL);
  • Beres Ildiko Ibolya (UDMR);
  • Fellner Arthur (PLUS).

3) Comisia de mediu, gospodărire urbană, transport, comerț și industrie:

  • Bodnar Vasile (PNL);
  • Oros Anca (PNL);
  • Simion Florin (PSD).

4) Comisia de învățământ, cultură, sănătate și sport:

  • Pop Ioan (PNL);
  • Ștefanca Vasile (PSD);
  • Grad Gheorghe (PMP).

5) Comisia juridică și ordine publică:

  • Onița Ivașcu Daniela (PNL);
  • Petrovai Gabriel Severus (PNL);
  • Filipciuc Gabriel (PMP);
  • Logigan Daniel (PSD);
  • Mircea Florin (PNL).

În prima ședință de comisii, membrii acestora urmează să își aleagă președintele și secretarul fiecărei comisii.

Lupta cea mare se va da între consilierii locali pe funcția de viceprimar, careva fi discutată cel mai probabil în prima ședință de Consiliu local ce va urma.

Sursa Sighet247

Sursa FOTO Sighet247

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *